سازه ال اس اف | سازه های LSF

تاریخچه سازه های ال اس اف:

سازه های فولادی سرد نورد ال اس اف  Structures Steel Formed-Cold از سال های 1880 در انگلستان رواج یافتند.

 مقاطع مختلفی که اکثراً عملکرد غیر سازه ای یا در ترکیب با مصالح سازه ای به کار می رفتند مانند استفاده ی گسترده مقاطع و ورق های سرد نورد شده در کاربردهای صنعتی گرفته تا پوشش های بام ها و دیوارها و نماها و سقف ها از موارد استفاده قطعات فولادی سرد نورد بودند.

از همان ابتدا، این مقاطع در استانداردهای بریتانیا BS جای گرفتند و با نگاه آیین نامه ای به طراحی و تولید آن ها نظام مند گردید.

قاب بندی چوبی که از قرن 17 توسط مهندسان معماری امریکایی ابداع شده بود در همان سال های 1914 در حال ادغام با پروفیل های فولادی مقاطع قوطی شکل بودند.

نمونه های متنوعی در بریتانیا و آلمان و آمریکا از این نوع قاب بندی ساخته می شد تا فولاد وارد قاب بندی ساختمان شود.

در سال 1914 در انگلستان برای نخستین بار مقطع C شکل سرد نورد شده که در صنعت ال اس اف LSF به نام إستاد Stud شناخته می شود در صنعت ساختمان های قاب بندی شده وارد گردید و قاب بندی فلزی را شکل داد.

این قاب بندی با تقلیل وزن ساختمان های چوبی تا یک سوم آن، آغاز تحولی جدید در قاب های ساختمانی و گسترش صنعت جدیدی در ساختمان بود که با استقبال زیادی از مجامع مهندسی به ویژه در امریکا روبرو گردید.

سازه های ال اس اف در آمریکا

در سال 1939 مؤسسه ی امریکایی فولاد و فلز  AISI در دانشگاه کرونل و دانشگاه واشنگتن تحقیقات گسترده ای را با مدیریت پروفسور جورج وینتر Winter Georg آغاز نمود.

در سال 1946 نخستین مجموعه از استاندارد طراحی سازه های سرد نورد از AISI منتشر شد که سرآغاز سلسله استانداردهای جهانی AISI گردید و امروزه تنها مرجع اساسی تمام استانداردهای دیگر کشورها در زمینه ی سازه های سرد نورد  یا ال اس اف و دیگر آیین نامه های امریکا و کانادا می باشد.

 پس از امریکا، استرالیا استاندارد 4600 NZ/AS را بر مبنای آیین نامه 100-S AISI  و استانداردهای زیرمجموعه ی آن تدوین نمود .

از رهگذر این آیین نامه ها افریقای جنوبی و هند و ژاپن و در چندسال اخیر چین نیز آیین نامه های خود را تدوین نمودند.

ال اس اف در دیگر کشور ها

مجمع مهندسی انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا، سوئد نیز آیین نامه ی 3 Code EURO را تدوین کرد.

این نوع سازه ها که با عنوان علمی structures Steel Formed-Cold شناخته می شوند CFS ، مجموعه ای بسیار متنوع و گسترده از انواع مقاطع فلزات سرد نورد شده در زمینه های گسترده ای از کاربردهای گوناگون در صنایع ماشین و ابزار سازی، اتومبیل، هواپیمایی، تسلیحات، ساختمان و بسیاری قطعات و موارد کاربردی را شامل می شوند.

اما استفاده از این مقاطع سرد نورد در قاب بندی ساختمانی با عنوان قاب های فلزی کم ضخامت / LGSF – Frame Steel gauge Light  GSF – Frame Steel Gageمرسوم گردیدند.

در اواخر دهه ی 80 قاب بندی  LGSF توسط طراحان و مهندسین خلاق با قاب های بتونی و فولادی مرسوم ترکیب گردید.

 مهندس معمار Rigtman Abraham با استفاده از سازه های سرد نورد ال اس اف در دیوارها و سقف های یک ساختمان ۱ طبقه در آلاباما مبدع واژه ای شد به نام قاب های فلزی سبک Steel Lightweight LSF – Framing ، که در حقیقت اشاره داشت به نهایت سبک سازی در ساختمان.

پیشرفت های ال اس اف در سال های 1992

از سال 1992 متون متنوعی در ارتباط با ال اس اف LSF و روش های طراحی و ارجرای آن در ساختمان منتشر گردید.

 می توان گفت ال اس اف  LSF محدوده ی وسیعی از به کارگیری مصالح ساختمانی برای دست یابی به ۱ هدف عمده در صنعت ساختمان می باشد.

 سرعت در اجرا و بهره وری افزایش مقاومت و پایداری بالا سبک تر کردن و کاهش جرم ساختمان  افزایش میزان بازیافت مصالح و اهداف سطح دوم بسیاری را در بر می گیرد که مصالح گوناگونی شامل فلزات سرد نورد، فولادهای گرم، بتن و چوب در آن نقش خاصی می یابند.

گسترش استفاده از ال اس اف 

گسترش و توسعه ی میزان استفاده از قاب های سازه ای سرد نورد ساختمانی در کشورهای امریکای شمالی و همچنین پیشرفت گسترده صنایع هوشمند و نرم افزارهای تولیدی و محاسباتی، CAM/CADوارد تولید CFS گردید .

تولید ال اس اف با دقت و سرعت بسیار بالا و پیش ساخته سازی صنعتی راه توسعه ی آن در تمام جهان هموارتر گردید و ال اس اف LSF علاقمندان بسیاری در حوزه ی صنعت ساختمان از مهندسان معمار و سازه تا پیمانکاران بزرگ و کوچک را مجذوب خود ساخت.