اکسیژن نقش بسیار مهمی در سلامت انسان بازی می‌کند و هر چه هوای اطراف او اکسیژن بیشتری داشته باشد، سبک‌تر و مفیدتر خواهد بود.

فهرست مطالب

تهویه در منزل

اکسیژن نقش بسیار مهمی در سلامت انسان بازی می‌کند و هر چه هوای اطراف او اکسیژن بیشتری داشته باشد، سبک‌تر و مفیدتر خواهد بود.

از آنجایی که معماری خانه‌های امروزی ویژگی‌های معماری قدیم ایران را که امکان گردش جریان هوا را فراهم می‌کرد، ندارد.

خوب است با روش‌های امروزی برای تهویه مطبوع ( تهویه در منزل) هوای منزل آشنا شوید و نگذارید هوای مانده باعث کسالت شما شود.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

در این مقاله شما را با 9 روش ضروری آشنا خواهیم کرد.

تهیه دستگاه تهویه هوا

اولین و بهترین روشی که از طریق آن می‌توانید در منزلتان تهویه هوا ایجاد کنید. خرید یک دستگاه تهویه هوای مطبوع است که توان آن برای ابعاد منزل شما مناسب باشد.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

انواع کولر گازی، اسپلیت و دستگاه‌های تصفیه هوا (تهویه در منزل) در طیف متنوعی از قیمت ها قابل خرید هستند و مدل‌های متنوعی هم دارند.

دستگاه‌های ایستاده، پرتابل یا قابل حمل و مدل‌های معمولی در بیشتر فروشگاه‌ها بسته به نیاز شما به فروش می‌رسند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید به خوبی تحقیق کنید . برای انتخاب ابعاد دستگاه، بزرگ یا کوچک بودن آن، به فضای مورد نظرتان دقت داشته باشید.

کولر آبی؛ معجزه‌ای پر مصرف

معمول‌ترین روش تهویه هوا در خانه‌های ایرانی به ویژه در بعضی کلانشهرهای مرکزی ایران استفاده از کولر آبی است.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

این نوع کولر سال‌هاست در خدمت انسان است . هنوز هم یکی از گزینه‌های خوبی است که از طریق آن می‌توان خنکای مطبوعی را ایجاد کرد؛ اما کولر آبی مشکلات خاص مربوط به خودش را دارد.

  • این مدل کولر معمولا نسبت به بعضی انواع دیگر مثل کولر گازی مصرف انرژی بالاتری دارد و به همین دلیل ممکن است منجر به بالا رفتن هزینه‌های شما شود.


  • رطوبت ایجاد شده از آب می‌تواند احساس کرختی و سستی را در افراد ایجاد کند و حتی روی وسایل چوبی موجود در منزل شما تاثیر منفی بگذارد.

    تسویه-هوا-خانه_ساناسازان
  • اگر محیط منزل شما با استفاده از رطوبت خنک شود، احتمال رشد قارچ و باکتری در آن بالاتر خواهد رفت و این مسئله بهداشتی نیست.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

چنانچه امکان تعویض کولر آبی را ندارید. برای وارد نشدن فشار مضاعف به موتور و بالا نرفتن هزینه برق. درز یکی از پنجره‌های کوچک را باز بگذارید و به هوا اجازه جا به جایی دهید.

ضمن اینکه برای از بین بردن حالت رخوت ناشی از رطوبت کولر لازم است بعضی وقت‌ها در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

استفاده از انواع پنکه

یک جا ماندن هوای گرم نه تنها منجر به تعریق زیاد و اذیت شدن شما خواهد شد. بلکه بهداشتی هم نیست و می‌تواند ریسک ابتلا به بعضی بیماری‌های تنفسی را بالا ببرد.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

به همین دلیل برای تهویه مناسب منزل باید سراغ روش‌هایی بروید که هوا را جا به جا کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از انواع پنکه است.

پنکه‌ها به طور کلی در دو دسته شناخته شده قرار می‌گیرند؛ پنکه‌های سقفی و پنکه‌های ایستاده. هر دو این گزینه‌ها هم در خدمت ایجاد جریان هوا در منزل شما خواهند بود.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

برای مثال در بخش‌های شمالی کشور، بسیاری از خانه‌ها هم کولر گازی دارند . هم از پنکه سقفی بهره می‌برند تا هوای شرجی به خوبی جا به جا شود و در سایر شهرها هم معمولا بسیاری از خانه‌ها یک پنکه ایستاده دارند . برای روزهایی که حریف گرما شدن کار آسانی نیست.

اگر به هر دلیلی تنها وسیله تهویه هوای منزل شما پنکه است. برای خنک کردن محیط می‌توانید رو به روی پنکه ایستاده ظرف یخ قرار دهید تا فضای اتاق خنک شود.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

ضمن اینکه زاویه گردش پنکه را عوض کنید تا هوای اتاق در یک نقطه ثابت نماند.

هواکش با مکش قوی در حمام

این نکته اساسی را به خاطر داشته باشید که هر جا رطوبت وجود دارد. نیاز بیشتری به تهویه هوا خواهد داشت و قاعدتا مرطوب‌ترین جای خانه هم سرویس بهداشتی است. که یا به صورت مجزا از حمام طراحی شده یا به همراه حمام.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

اگر حمام شما پنجره دارد و امکان گردش هوا در آن وجود دارد، عالی است. اما برای سنگ تمام گذاشتن می‌توانید سراغ هواکشی بروید که مکش بالایی دارد و می‌تواند ظرف کوتاه‌ترین زمان هوای سرویس بهداشتی را تهویه کند.

استفاده از سیستم گرمایشی کف سرویس بهداشتی هم منجر به سریع‌تر خشک شدن این فضا و بالا رفتن بهداشت این محیط خواهد شد. 

توجه به هود آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین فضاهای خانه است که حتما به سیستم تهویه مطبوع نیاز دارد. با اینکه آشپزخانه‌های زیادی به پنجره مجهز هستند؛ اما معمولا پنجره جوابگوی مکش دود و بوی غذا نخواهد بود.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

به همین دلیل است که استفاده از هود در فضای آشپزخانه به شدت توصیه می‌شود.

هر چه مکش هود قوی‌تر باشد، آشپزخانه هوای سبک‌تری خواهد داشت. و موقع طبخ غذا بقیه فضای منزل بوی غذای مورد نظر را به خودش نخواهد گرفت.

باز گذاشتن پنجره‌‎های رو به رو

اگر خانه‌تان پنجره‌های متعددی دارد، آن‌هایی که رو به روی هم قرار دارند را شناسایی کنید و از نعمت گردش هوای طبیعی بهره ببرید.

کافی است ساعاتی از روز به ویژه صبح‌ها بعد از بیدار شدن، دو پنجره را که باعث ایجاد جریان هوا می‌شوند، باز کنید.

و با قرار دادن یک استاپر یا پادری مانع از به هم خوردن آن‌ها شوید.

ظرف مدت کوتاهی هوای از شب مانده در خانه تخلیه می‌شود و هوای تازه جای آن را خواهد گرفت.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

البته این توصیه مختص روزهایی است که هوا پاک است .

در غیر این صورت و در روزهای آلودگی هوا بهتر است توصیه‌های کارشناسان را جدی بگیرید و زیاد در و پنجره‌ها را باز نگذارید.

مراقب شوینده‌ها باشید

هر بار که در منزل از شوینده‌ها استفاده می‌کنید.

حجم زیادی از مواد شیمیایی وارد ریه‌هایتان خواهند شد و اگر سیستم تهویه مطبوع برقرار نباشد، به خودتان آسیب وارد خواهید کرد.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

به همین دلیل هر بار موقع استفاده از شوینده و این روزها ضدعفونی کننده‌هایی مثل الکل، اطمینان حاصل کنید که راه خروج این مواد را از قبل فراهم کرده‌اید.

اگر سرویس بهداشتی را می‌شویید حتما در را باز و هواکش را روشن کنید و وسط شست و شو گاهی بیرون بروید و کنار پنجره نفسی تازه کنید.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

اگر در آشپزخانه مرتب با مایع ظرفشویی سر و کار دارید، حتما پنجره‌ها را باز بگذارید تا بوی مواد شوینده بیرون رود؛ در غیر این صورت از هود کمک بگیرید.

تسویه-هوا-خانه_ساناسازان

در سایر مواقع مثل اسپری کردن مواد شوینده روی شیشه‌های میز یا پنجره هم یا پنجره‌ها را باز بگذارید یا اگر امکانش را دارید کولر را روی دور تند بگذارید و در یا پنجره‌ای را باز کنید.