فهرست مطالب

تقویت ساختمان با بتن

یکی از ایده های ابتدایی و آسان برای مقاوم سازی ساختمان استفاده از بتن و یا فولاد است. این روش از خورد شدن میلگرد ها نیز جلوگیری می کند. یکی از نکات حائز اهمیت،استفاده از مصالح و اجزای مقاوم و محکم برای ساختمان است. مقاوم سازی بتنی و فولادی به منظور سرعت ساخت،افزایش عمر مفید ساختمان است. همچنین تقویت ساختمان با بتن و فولاد باعث مقاوم سازی اعضای سازه می شود. این روش دارای هزینه کم و به صرفه است و می توانید به راحتی آن را تهیه کنید و در مقاوم سازی از آن استفاده کنید.

مقاوم سازی چیست؟

مقاوم سازی به منظور بالابردن مقاوت سازه در برابر نیروها است.مثلا یکی از این نیروها که هر لحظه می تواند اتفاق بیفتد نیروی زلزله است که امروزه از این اصطلاح بسیار استفاده می شود و جامعه تحت خطر این نیرو قرار می گیرد. تقویت ساختمان با بتن یکی از راه های پیشگیری خرابی ساختمان در برابر زلزله است.

همچنین  مقاوم سازی ساختمان هایی که اعضای سازه ای آن شبیه تیرها، ستون ها و سقف ها دچار خوردگی و پوسیدگی شده باشند را می تواند با روش های مقاوم سازی تقویت کرد.ساختمان هایی که در حین ساخت خطاهای اجرایی باعث بروز ایرادات و ضعف های سازه ای شده اند و دارای مقاومت پایین تر و کیفیت نامناسب هستند را نیز می توان با روش های تقویت سازی و روش های مختلف مقاوم سازی کرد.

اکثر ساختمان های جدید نسبت به ساختمان های سال های دوردارای مقاوم سازی مستحکمی هستند.

علاوه برروش های مقاوم سازی باید درتهیه مصالح ساختمان دقت کنید. زیرا امروزه برخی از مصالح های ساختمان تقلبی هستند و دچار خرابی و ریزش ساختمان می شود. تهیه مصالح خوب  یکی از اقدامات مهم در ساختمان سازی است.

به دلیل رعایت نکردن بعضی نکات مهم هنگام ساخت ساختمانها،درسال های اخیرخرابی های بسیاری به دلیل زلزله رخ داد وخسارتهای جانی ومالی بسیاری واردشد.