فهرست مطالب

تقویت سازه های بتنی

تقویت سازه های بتنی به روش های مختلف بسیاری امکان پذیر می باشد. توجه داشته باشید که هر یک از این روش ها علاوه بر مزیت هایی که دارد ، دارای معایبی نیز می باشد. برای انتخاب روش موثر برای تقویت سازه بتنی عوامل بسیاری تاثیر گذار می باشد. عوامل تاثیر گذار در انتخاب روش ها عبارت اند از ؛ محدودیت های معماری ، زمان ، ابعاد و… در این مقاله ما قصد داریم شما را با روش های مختلف مقاوم سازی سازه های بتنی آشنا کنیم. هم چنین در این بخش به بررسی معایب و مزایای این روش ها خواهیم پرداخت.

امروزه بسیاری از سازه ها از جنس بتن می باشند و بخش وسیعی از سازه ها را ، سازه های بتنی تشکیل می دهند. بنابراین در زمینه ی مقاوم سازی ،تقویت نمودن سازه های بتنی بسیار مهم می باشد. وجود اشتباه در طراحی و اجرای ساختمان باعث می شود که مقاوم سازی سازه های بتنی بیش از پیش نیاز شود. در واقع تقویت سازه های بتنی ضعف های یک ساختمان را رفع می کند. اشتباهات صورت گرفته در ساختمان ، به شکل های متفاوتی به عنوان ضعف پدیدار می شود که این ضعف ها از طریق تقویت کردن سازه های بتنی ، ترمیم ، تعمیر و تقویت می شوند. اجزای دارای ضعف ساختمان به راحتی از طریق مقاوم سازی سازه های بتنی قابل تعمیر می باشند. توجه داشته باشید که با این روش می توان ظرفیت باربری سازه را نیز افزایش داد.

دلایل استفاده از سازه بتنی

یکی از دلایل استفاده از بتن در بیشتر سازه ها، مقاوم بودن بتن در برابر فشار و کشش می باشد. علت به وجود آمدن ضعف در سازه و تخریب شدن اعضای سازه های بتنی ، دقت نکردن در انجام محاسبات می باشد. اگر در ساخت سازه های بتنی طراحی و اجرای صحیح و کاملا درستی داشته باشید ، سازه ی شما بسیار با کیفیت ساخته خواهد شد. درصورت بروز و مشاهده آسیب های جدی و نامطلوب در سازه ، این آسیب ها باعث تضعیف شدن مقاومت سازه می شود. البته با استفاده از روش های ترمیم سازی بتن این آسیب ها قابل تعمیر و ترمیم می باشند.

همان طور که گفته شد بتن دارای مقاومت فشاری بالایی می باشد. البته بتن دارای مقاومت کششی نیز می باشد اما مقدار آن کم است. ضعف های به وجود آمده در سازه های بتنی اکثرا به صورت ظاهری پدیدار می شوند. ترک خوردن بتن از جمله ضعف های ظاهری سازه های بتنی می باشد. ضعف های به وجود آمده در سازه های بتنی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که در این قسمت دلایل آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

دلایل بروز ضعف در سازه های بتنی

  1. به کار بردن مصالح بی کیفیت و نامرغوب
  2. بار بیش از اندازه ی سازه یا ساختمان
  3. زلزله یا زمین لرزه
  4. نبود شرایط مناسب
  5. وجود عوامل محیطی