فهرست مطالب

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

نکات روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی و توصیه های رنگ برای هر اتاق خانه

رنگ ها یکی از عناصر اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان منزل هستند و همانطور که می دانید رنگ های موجود در خانه بیشترین تاثیر را روی حالات روزانه مان می گذارد پس این نیاز اساس می شود که رنگ ها را بیشتر بشناسید و بدانید کدام یک از رنگ ها حس بهتری در شما ایجاد می کند.

ویژگی رنگهای انتخاب شده برای دکوراسیون داخلی در خانه از لحاظ روانشناسی

قرمزصبر ، فعالیت ، هیجان ، رهبری ، اعتماد بنفس ، جاه طلبی ، قدرت

صورتی :عشق ، احترام ، گرما ،حساس

بنفش :خلاق ، عمیق ، محرک ، قابل اعتماد ، خیال باف

سبز :تعادل ، رشد ، دست و دل باز ، امنیت ، پناهگاه ، شفاف

آبیروح ، خرسند ،جاه طلب ، نجات ، کنترل گر

نارنجیگرم ، مثبت گرا ، آزاد ، با انگیزه

نکاتی مهم برای انتخاب رنگ مناسب در هر قسمت خانه

رنگ آشپزخانه

زردرنگی خوب برای آشپزخانه و شادی آور است، و به روش خوبی به افراد انرژی می دهد و می تواند به افزایش سوخت و ساز کمک کند. وقتی به زرد فکر می کنید، نور گرم خورشید و شادی برایتان یاد آور می شود .

خاکستریاز آنجایی که رنگی گرم است، نه یک رنگ خاکستری سرد، انتخاب عالی است، زیرا ساده است و به هر رنگ دیگری می آید. اگر آشپزخانه تان را خاکستری رنگ می کنید، حتما آن را با رنگ های گرم دیگری برجسته کنید.

سبزرنگی محبوب برای اغذیه فروشی و کافه ها است، بنابراین منطقی است که از آن در آشپزخانه تان نیز استفاده کنید. همانطور که در بالا اشاره شد، این رنگ طبیعت است و می تواند باعث شود احساس آرامش، استراحت و به طور طبیعی انرژی داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که از سبز لیمویی استفاده نکنید .

رنگ اتاق نشیمن

بنفش کمرنگیک سایه زیبا و ملایم از بنفش است به همین دلیل برای اتاق نشیمن بسیار مناسب است. در حالی که بنفش تیره تر بیشتر محرک است . بنفش کم رنگ و یاسی تفکر و آرامش را بالا می برد سعی کنید چند وسیله با بنفش تیره تر اضافه کنید، مانند نقاشی ها، کوسن .

آبیاین رنگ آرام بخش و خنک است، بسیار شبیه آسمان در روز زیبای بهاری و یا اقیانوس منجمد. به دلیل تمایل خود برای ترویج محیط سردتر، برخلاف هوای گرم جو، انتخاب یک رنگ آبی کمرنگ و یا آبی تیره تر مناسب است

سبز :سبز نیز می تواند در اتاق نشیمن به خوبی به کار آید، به شرطی که آن یک رنگ سبز تیره با وسایل روشن تر دیگر مانند پرده همراه باشد.

رنگ پذیرایی

قرمزقرمز اشتها را تحریک می کند (رستوران ها ، فست فودها را ببینید)، به همین دلیل برای قسمت غذا خوری مناسب است .. قرمز می تواند هیجان را تحریک کند و انرژی زا باشد، بنابراین رنگ قرمز خوبی انتخاب کنید. همانند بسیاری از رنگ های برجسته و پررنگ، از وسایل روشن تر مثل، صندلی ها، گل ها، نقاشی ها و …استفاده کنید.

نارنجی :نارنجی رنگی دیگر است که اشتها را تحریک می کند و بنابراین برای اتاق غذاخوری مناسب است. احساس گرما، طراوت و تازگی را بالا می برد.

بهترین رنگ اتاق خواب

سبز می تواند انتخاب خوبی برای اتاق خواب باشد و بسته به سلیقه فردی می توانید آن را تیره تر، روشن تر کنید. نوجوان ممکن است نیاز به انرژی سبز لیمویی داشته باشد در حالی که فرد بالغ ممکن است یک رنگ آرامش بخش و متوازن به رنگ سبز جنگل را ترجیح دهد. همه رنگ های سبز در طبیعت وجود دارند، بنابراین واقعا نمی توانید اشتباه کنید.

آبییکی از محبوب ترین رنگ های اتاق خواب است، زیرا آرامش بخش و بیانگر اعتماد و قدرت است .