فهرست مطالب

مقام سازی با ژاکت فلزی

یکی از روش های مقاوم سازی، به وسیله ی ژاکت های فلزی و فولادی است. مقاوم سازی با ژاکت فلزی و نیز فولادی بر حسب تفاوت ها می توانند بصورت دور پیچ، نواری و یا موضعی باشند. اکثرا در ساختمان هایی که ساخت بتنی دارند از این روش مقاوم سازی بیشتراستفاده می کنند زیرا از نظر وزنی تاثیر قابل توجهی بر وزن ساختمان ندارد و مقاومت ساختمان را افزایش می دهد.

برای تقویت برخی اعضای سازه ساختمان نیز از ژاکت فلزی یا ژاکت فولادی استفاده می شود .اجزای ژاکت های فلزی و فولادی اعضای سازه ساختمان را در بر می گیرند. تقریبا در بیشتر ساختمان ها مقاوم سازی با این روش ازجوشکاری یا پیچ و مهره استفاده می شود و استفاده از چسب تنها در موارد خاص بکار می رود.

کاربرد های ژاکت فلزی

 ژاکت فلزی و فولادی را میتوان در اهداف مختلفی به کاربرد. علاوه برهدف برطرف کردن مشکلات وایرادات ساختمان ممکن است برای تغییرکاربری سازه،تغییرمعماری،تغییر آیین نامه و… موردنیازباشد.

مهم ترین کاربرد ژاکت فلزی برای مقاوم سازی است. همچنین درپروژه های  متفاوت ساختمانی باتوجه به جزئیات ونکات پیشنهادشده توسط کارشناسان ممکن است برای تقویت استحکام ساختمان از ژاکت فلزی استفاده شود.

از انواع مقاوم سازی می توان به مقاوم سازی با ژاکت فولادی نیز اشاره کرد. مقاوم سازی با ژاکت فولادی معمولا نسبت به مقاوم سازی با الیاف هزینه بیشتری دارد اما استفاده از ژاکت فلزی و فولادی امنیت بیشتری دارد و بیشتر کارشناسان از این مورد استفاده می کنند.

خصوصا برای تقویت اتصالات از جمله تقویت اتصال تیر به ستون استفاده از ژاکت فلزی بهتر است.

 ژاکت فلزی و فولادی  را می توان در روش های مختلفی به کار برد. زیرا مدل واحدی برای اجرای آن وجود ندارد. بر اساس نیاز هرسازه ساختمان طراحی انجام شده متفاوت می باشد. همچنین در هر سازه ساختمان با توجه به مشکلات پیش آمده نیز راه حل های متفاوتی می توان ارائه داد.

مزایای مقاوم سازی با ژاکت فلزی

از جمله مزایای افزایش مقاومت ساختمان با استفاده از ژاکت فلزی می توان به نیاز نبودن به قالب بندی اشاره کرد که این کار سبب سهولت و تسریع در کار مقاوم سازی می شود. این نوع ژاکت نسبت به ژاکت بتنی از سرعت اجرای بیشتری برخوردار است. به همین علت این نوع روش پرکاربردتر از روش ژاکت بتنی می باشد. از دیگر مزایای این روش می توان به توانایی محصور کردن بتن ستون ها ، عدم وجود مشکلات معماری و هم چنین امکان اصلاح و بر طرف سازی انواع مشکلات سازه ای در قابهای بتنی اشاره نمود. توجه داشته باشید که این روش نیز مانند روش های دیگر دارای معایب هم می باشد که در ادامه با چند مورد از معایب این روش آشنا خواهیم شد.

معایب مقاوم سازی با ژاکت فلزی

در بالاتر با مزایا و کاربرد های این روش مقاوم سازی آشنا شدیم. حال در این بخش به بررسی معایب آن خواهیم پرداخت. از جمله معایب آن می توان به هزینه ی بالا و زیاد آن اشاره نمود. هم چنین در این روش به پوشش های ضد حریق نیاز است که همین موضوع سبب افزایش هزینه ها می شود. از دیگر معایبی که این روش دارد این است که در این روش به گروت با حجمی زیاد و عملیات تزریق نیاز است. از دیگر معایب می توان به صعوبت بالا و یا عدم امکان اصلاح اتصالات در قاب ها اشاره نمود. توجه داشته باشید که تمامی روش های مقاوم سازی دارای مزایا و معایب می باشند و هیچ روشی عاری از معایب نیست.