فهرست مطالب

مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی در مهندسی به معنای بالا بردن مقاومت سازه در برابر نیروها و بارهایی است که ممکن است به هر علتی به سازه وارد شود.امروزه از مصالح کامپوزیتی پلیمری تقویت شده با الیاف یا به اصطلاح FRP برای مقاوم سازی ساختمان ها استفاده می شود. ازجمله پرکاربرد ترین روش های افزایش مقاومت ، مقاوم سازی با frp می باشد. از مزیت این روش می توان به اجرا در کوتاه ترین زمان ، خاصیت ضد خوردگی ، شکل پذیری و مقاومت بالای آن اشاره کرد .از روش های دیگر مقاوم سازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-اضافه نمودن دیوار برشی

۲-استفاده از ژاکت های فلزی و بتنی

۳-استفاده از جرم های متمرکز پاندولی

۴-استفاده از دمپر یا میراگیر

و …..

تفاوت مقاوم سازی و بهسازی

برای مقاوم سای ساختمان های خود ،باید از یک مهندس که تخصص کافی در زمینه مقاوم سازی ساختمان ها و بهسازی لرزه ای ساختمان دارد کمک بگیرید.

مجری باید قبل از انجام مقاوم سازی هزینه های آن را محاسبه کرده و به کارفرما اعلام کند.عواملی که در تعیین هزینه ها موثر است دستمزد اجرا و مصالحی که استفاده می شود است.در هر صورت هزینه مقام سازی زیاد است.

یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که مقاوم سازی با بهسازی لرزه ای متفاوت است .می توان گفت که یکی از روش های بهسازی لرزه ای ،مقاوم سازی است.

مقاوم سازی به منظور افزایش مقاومت سازه انجام می شود،  در حالی که در بهسازی لرزه ای تمام المان ها و اجزا، شامل عناصر سازه ای و غیر سازه ای  باید در برابر نیروهای وارده مقاوم شوند.

برای مقاوم سازی اتصالات می توان از روش های زیر استفاده کرد:

– تقویت ساختمان بتنی

–ژاکت فلزی

– تقویت اسکلت

– ورق روسری و زیرسری مضاعف

برای مقاوم سازی دیوارها می توانید از کامپوزیت FRCM (ماتریس های سیمانی مسلح شده با الیاف) استفاده کرد .در این روش از میلگر FRP نیز استفاده می شود.بعد از قرارگیری میلگرد ها و مهار آن ها عملیات بتن پاشی انجام می شود.

دلایل نیاز به مقاوم سازی

یکی از دلایل مقاوم سازی ، افزایش مقاومت ساختمان در برابر بلایای طبیعی چون زلزلهه یا زمین لرزه می باشد. همه ساله به علت زلزله خسارت های جبران ناپذیری وارد می شود. لازم است ساختمان ها به درستی مقاوم سازی شوند تا از خسارات جبران ناپذیر ناشی از زمین لرزه جلوگیری نمایند. از دلایل عمده ای که می توان برای مقاوم سازی ساختمان نام برد فرسودگی سازه یا ساختمان می باشد که به مرور زمان این فرسودگی بیشتر خواهد شد و همین موضوع سبب می شود ساختمان در برابر زلزله یا زمین لرزه مقاومت نداشته باشد و خسارات جبران ناپذیری به ساختمان وارد شود. از دیگر دلایلی که سبب آسیب پذیر بودن سازه ساختمان می شود می توان به ضعف در ساخت سازه اشاره نمود که از دلایل مهم خسارات زمین لرزه می باشد. مقاوم سازی یک اصل مهم در ساخت و ساز می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

توجه کنید قبل از اینکه بخواهیم یک ساختمان را مقاوم سازی نماییم در ابتدا باید آن را به درستی عیب یابی کنیم. در واقع همان طور که در بالاتر توضیح دادیم هدف از مقاوم سازی ، بهبود عملکرد لرزه ای ساختمان در برابر زمین لرزه و زلزله می باشد. پس این اصل مهم ساختمان سازی را جدی بگیرید. برای عیب یابی و سپس مقاوم سازی یک ساختمان بهتر است ابتدا به برخی نکات توجه کنیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از مواردی که لازم است مورد بررسی قرار گیرد ، سال ساخت سازه و هم چنین نوع آن می باشد. لازم است ابتدا این دو مورد بررسی گردد. در صورت که ساختمان خیلی قدیمی باشد شیوه و روش مقاوم سازی آن متفاوت خواهد بود پس بنابراین لازم است موارد گفته شده قبل از عیب یابی و مقاوم سازی مورد بررسی قرار گیرد.از دیگر مواردی که لازم است مورد بررسی واقع شود می توان به شرایط محیطی و هم چنین دسترسی به نقشه های ساختمان اشاره نمود.

عیب یابی ساختمان

بعد از بررسی موارد گفته شده لازم است ساختمان را عیب یابی نمایید تا در هنگام مقاوم سازی دچار مشکل نشوید. برای عیب یابی ساختمان باید ضعف های ساختمان یا سازه شناسایی کنید. در وهله ی اول برای شناسایی ضعف های ساختمان لازم است دیوار های ساختمان شناسایی شوند و در صورت مقاوم نبودن عیب یابی شوند. در وهله ی دوم لازم است اجزای سازه مورد بررسی قرار گیرند و در صورت مشاهده ی عیب لازم است عیب یابی شوند. منظور از اجزای سازه یا ساختمان ستون ها و … می باشد. در مرحله ی بعد لازم است مقاومت تیر های سازه یا ساختمان مورد بررسی قرار گیرد و در آخر عیب یابی یا مقاوم سازی شود.