انواع نماهای قابل اجرا در ساختمان های LSF را میتوان به دوگروه تقسیم نمود.اجرای نما به صورت خشک و اجرای نما با ملات و مصالح بنایی

فهرست مطالب

بررسی انواع نماهای قابل اجرا در ساختمان های LSF

بررسی انواع نماهای قابل اجرا در ساختمان های LSF

انواع نماهای قابل اجرا در ساختمان های LSF را میتوان به دوگروه تقسیم نمود.

۱- اجرای نما به صورت خشک

۲- اجرای نما با ملات و مصالح بنایی

یکی از مزایای سازه هایLSF قابلیت اجرای نما به صورت خشک میباشد زیرا با ماهیت روش اجرای این سیستم تطابق کامل دارد. به منظور پوشش نما به صورت خشک میتوان از پانل های سیمانی، پانل های گچی و پانل های چوبی استفاده نمود. لازم به ذکر است به دلیل نبود منابع چوب تجدید پذیر در ایران استفاده از پانل های چوبی متداول نمیباشد. در روش اجرای نماهای خشک به منظور انتقال یک طرفه رطوبت از داخل به خارج از دیوار  از پوششی به نام Tyvek  استفاده میگردد.

نمای سمنت برد

اجرای نما با ملات و مصالح بنایی

نماهایی مانند نمای آجری،  نمای سنگی و نمای سفالی  در این سیستم قابل اجراء می باشد. لذا نمای سیستم ( LSF ) ظاهری مثل ساختمان های معمول در کشور را خواهد داشت. این روش اجرای نما به دلیل قرارگیری قطعات سنگین نما در بخش خارجی بنا و اتصال مناسب و مطمئن آن ها به قاب ها سبب می شوند در زمان وقوع زلزله، به راحتی از بنا جدا نشده و در صورت تخریب، آوار به خارج از بنا ریزش کند و خسارت جانی برای ساکنان به وجود نیاورد. با این روش ساخت و ساز، امکان کارگذاری عایق حرارتی در لایه میانی دیوارهای خارجی به راحتی امکان پذیر خواهد بود و سبب صرفه جویی در سوخت مصرفی ساختمان خواهد گردید. برای اتصال نمای آجری به استادها می توان از اتصالات سبک فولادی به نام بست فلزی که به استادها نصب می شود و  در لابه لای ملات آجر چینی قرار می گیرد، استفاده کرد.