Linux s209.bitcommand.com 3.10.0-962.3.2.lve1.5.27.el7.x86_64 #1 SMP Sat Nov 30 02:18:52 EST 2019 x86_64
/home/sanasaza/domains/sanasazan-co.com/public_html
چگونه لکه جوهر نمک را از بین ببریم؟

فهرست مطالب

چگونه لکه جوهر نمک را از بین ببریم؟

در این مطلب می‌خوانید:

چگونه لکه جوهر نمک را از بین ببریم؟ این سوال وقتی ایجاد می‌شود که از یک شوینده‌ی قوی مانند جوهر نمک برای از بین بردن جرم‌های سرویس‌های بهداشتی‌، کف، سینک و.. استفاده کرده‌ایم و سطح مورد نظر دچار لکه‌های تیره شده‌است. به نظر شما در چنین شرایطی چگونه باید لکه‌های جوهر نمک را از بین ببریم ؟ حلال جوهر نمک چیست و آیا برای از بین بردن لکه جوهر نمک راه حلی وجود دارد؟

راهکارهای مناسب برای  از بین بردن لکه جوهر نمک روی سنگ

از بین بردن اثر جوهر نمک کار راحت و آسانی نیست. اما غیرممکن هم نخواهد بود. شستن سنگ با جوهر نمک باعث ایجاد لکه‌های تیره بر سطح آن‌ شده و ظاهر سنگ را از حالت نو و براقی در آورده و تیره و کدر می‌کند. این لکه‌ها‌ی تیره به دلیل ترکیبات شیمیایی رخ می‌دهد. از آنجا که جوهر نمک یک ماده‌ی شیمیایی اسیدی است، زمانی که بر روی اجسامی همچون سنگ مرمر که دارای ترکیبات آهکی است، ریخته می‌شود، این دو ماده با یکدیگر ترکیب شده و ساختار سنگ از بین می‌رود، این سوال در ذهن مصرف‌کننده ایجاد خواهد شد که در این شرایط حلال جوهر نمک چیست؟ چگونه می‌توان لکه جوهر نمک را از کف خانه و یا شرکت پاک کرد؟

جوهر نمک یک ماده‌ی شیمیایی اسیدی است، زمانی که بر روی سنگ مرمر که ترکیبات آهکی دارد ریخته می‌شود، این دو ماده با یکدیگر ترکیب شده و ساختار سنگ از بین می‌رود
جوهر نمک یک ماده‌ی شیمیایی اسیدی است، زمانی که بر روی سنگ مرمر که ترکیبات آهکی دارد ریخته می‌شود، این دو ماده با یکدیگر ترکیب شده و ساختار سنگ از بین می‌رود

استادکار قصد دارد در این قسمت با ارائه چند راهکار سنتی به شما در حل این مشکل کمک کند. چناچه روش‌های ارائه شده کارساز نبودند، در نهایت باید از دستگاه کفساب استفاده کنید و یک لایه از رویه سنگ مرمر را بردارید. اگر این مشکل بر روی سینک ظرفشویی رخ داده چناچه با کمک راه حل‌های ارائه شده لکه‌های جوهر نمک پاک نشد، متاسفانه باید سینک را تعویض کنید.

از آنجا که جوهر نمک خود یک ترکیب اسیدی است، بنابراین می‌توان از راهکارهایی که در زمینه از بین بردن لکه‌های اسیدی ارائه شده، استفاده کرد.

اگر لکه جوهر نمک روی سنگ تازه ایجاد شده، جوش شیرین را مستقیماً بر روی لکه بریزید. اما اگر لکه قدیمی است، حلال جوهر نمک روی سنگ باید یک ترکیب غلیظ‌تر باشد تا اثر بهتری بر روی لکه جوهر نمک بگذارد. در این شرایط بهتر است دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری آب ترکیب کرده و خمیر جوش شیرین تهیه کنید و بر روی لکه به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قرار دهید. پس از اتمام زمان با یک پارچه‌ی مرطوب خمیر جوش شیرین را بردارید. این کار را در صورت لزوم چندین بار تکرار کنید.

ترکیب دیگری که می‌توان از آن به عنوان حلال جوهر نمک روی سنگ استفاده کرد، اسید فسفریک است. اسید فسفریک را می‌توان در نوشابه‌ها پیدا کرد. با کمک یک برس نرم و کمی نوشابه لکه‌ها را از بین ببرید.

اگر با دو روش قبل مشکل حل نشد و لکه جوهر نمک روی سنگ مرمر همچنان باقی‌ماند، از آمونیاک رقیق شده با غلظت ده درصد به عنوان حلال جوهر نمک استفاده کنید. یک اسفنج را درون محلول آمونیاک کرده و بر روی لکه‌ها بکشید تا اثری از جوهر نمک روی سنگ مرمر نماند و دوباره جلای این سنگ زیبا برگردد.

دو نکته لازم است که در همین جا بدان اشاره کنیم. قبل از ریختن جوش شیرین و یا آمونیاک بر روی لکه‌ی تیره هرگز آب نریزید. چون آب باعث فعال شدن دوباره جوهر نمک می‌گردد.

در هنگام استفاده از آمونیاک حتما از دستکش استفاده کنید و محیط تهویه خوبی داشته باشد.

بیشتر بدانید از جوهر نمک برای باز کردن لوله استفاده نکنید

هنگام استفاده از آمونیاک برای از بین بردن لکه جوهر نمک حتما از دستکش استفاده کنید
هنگام استفاده از آمونیاک برای از بین بردن لکه جوهر نمک حتما از دستکش استفاده کنید

رفع لکه‌ سینک ظرفشویی در اثر استفاده از جوهر نمک

سینک‌های ظرفشویی معمولاً از جنس استیل هستند و بهتر است برای تمیز کردن آن‌ها از مواد سفیدکننده و جرم‌گیرهای قوی استفاده نکنید چون استیل سیاه و کدر خواهد شد.

اما اگر از جوهر نمک برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استفاده کرده‌اید و سینک شما پر از لک و سیاهی شده استادکار در ادامه چهار روش را به عنوان حلال جوهر نمک روی استیل به شما معرفی خواهد کرد. پاک کردن لکه‌های تیره بر روی استیل کار آسانی نیست و معمولاً غیرقابل برگشت است.

روش اولی که می‌توانید به کار ببرید، استفاده از جلاسنج و یک پنبه است. جلاسنج را بروی سینک ریخته و با پنبه به آرامی بر روی آن بکشید. سینک شما دوباره براق و تمیز خواهد شد.

راهکار دیگر ترکیب آب و صابون است. از یک اسکاچ نرم و اسفنج به همراه محلول آب و صابون کمک بگیرید. پس از شستشوی آب و صابون، چند قطره از لکه‌برهای موجود در بازار را بر روی اسفنجی نرم ریخته و با آن دوباره سینک را بشویید و در نهایت آبکشی کرده و با یک دستمال آن را خشک کنید.

بهترین حلال جوهر نمک روی استیل در این قسمت نیز استفاده از جوش شیرین به صورت خمیری است که بر روی لکه‌ها ریخته و با یک دستمال یا اسکاچ نرم جوش شیرین خمیری شکل را بر روی سینک ظرفشویی بکشید. پس از ۱۵ دقیقه آن را آبکشی کنید.

راهکار نهایی حلال جوهر نمک روی استیل استفاده از محلول آمونیاک است که در قسمت قبلی بدان اشاره شده است.

بیشتر بدانید آموزش نحوه استفاده از جوهر نمک

برای از بین بردن لکه جوهر نمک از یک اسکاچ نرم و محلول آب و صابون کمک بگیرید
برای از بین بردن لکه جوهر نمک از یک اسکاچ نرم و محلول آب و صابون کمک بگیرید. پس از شستن سینک با آب و صابون، چند قطره از لکه‌برهای موجود در بازار را بر روی اسفنجی نرم ریخته و با آن دوباره سینک را بشویید.

سخن آخر

جوهر نمک یا هیدروکلریک اسید را به عنوان یک شوینده‌ی قوی برای شستن سنگ و یا از بین بردن جرم‌های سرویس بهداشتی و … استفاده می‌کنند. غافل از اینکه این اسید بسیار قوی بوده و می‌تواند باعث شوره دادن سنگ شده و یا رنگ آن را از بین برده و دچار لکه و یا سفیدی کند و یا حتی منجر به سوراخ شدن آن شود. بنابراین شستن سنگ با جوهر نمک یک روش اشتباه است که تبعات بسیار زیادی برای شما خواهد داشت و شما را در نهایت مجبور به استفاده از دستگاه کفساب خواهد کرد.

استفاده از جوهر نمک برای از بین بردن لکه‌های سینک ظرفشویی امکان دارد شما را به تعویض سینک برساند. بنابراین همان طور که در قسمت قبلی بدان اشاره شد. هرگز از جوهر نمک برای تمیزکردن و برق انداختن سینک ظرفشویی استفاده نکنید. چون از بین بردن اثر جوهر نمک بر روی سینک کار راحتی نیست.

منابع: howtocleanstuff | hunker