فهرست مطالب

بتن اکسپوز ( بتن نما ) به سطحی از بتن گفته می شود که جهت نمای نهایی، اجرا شده و بر روی آن پوشش یا مصالح دیگری اجرا نمی گردد.

از این نوع نمای بتنی جهت اجرای المان های خاص معماری در فضاهای جمعی، راه ها و پیاده راه ها، دیوارهای پیرامونی و سردر های ورودی مجموعه های کلان، استفاده می شود.

اجرای بتن اکسپوز به دلیل حفظ زیبایی های بصری و نمای نهایی بتنی، نیازمند توجه و تمهیدات ویژه ای می باشد. طرح اختلاط بتن با کارایی بالا و تراکم مناسب از وجود تخلخل و کرموشدگی سطح نهایی جلوگیری می کند. همچنین استفاده از قالب های سالم، بدون اعوجاج و طراحی شده برای این منظور، موجب عدم اختلال و شکستگی در سطح بتن گردیده و از فرار شیره بتن جلوگیری می کند.

بتن اکسپوز به دو صورت پیش ساخته و درجا ریز اجرا می گردد که در هر دو روش اجرا باید تمهیدات کافی مدنظر قرار گیرد. در روش پیش ساخته، جابه جایی پنل های بتنی اجرا شده بسیار اهمیت دارد. بتن به دلیل عدم تحمل کشش ممکن است در حین حمل دچار ترک های گسیختگی و تخریب گردد. در روش درجا ریز مهمترین شاخصه، نحوه اجرای بتن ریزی به دلیل شرایط کارگاهی و همچنین نگهداری آن می باشد.

شرکت ایستا بنای راسخ با تکیه بر توان مهندسین طراح و اجرا و با استفاده از نرم اافزار های تخصصی، تاکنون توانسته است نماهای اکسپوز متعددی را در سراسر ایران طراحی و اجرا نماید. این مجموعه با اشراف کامل بر طراحی قالب های فلزی و فایبرگلاس با توجه به نیازهای معماری و سازه ای طرح، میزان بودجه کارفرما و روش اجرا، آمادگی دارد نسبت به مشاوره و طراحی سازه بتنی خاص اکسپوز با کارفرمایان گرامی همکاری نماید.

پروژه های احداث شده این مجموعه در زمینه بتن های اکسپوز نظیر پارک علم و فناوری پردیس تهران، پروژه واحد های گردشگری میراث فرهنگی همدان، سردر ورودی مجوعه کارخانجات شوکت رزن و …، گواه تجربه و دقت پرسنل اجرایی این شرکت می باشد. طراحان محترم معماری و کارفرمایان عزیز می توانند جهت مشاوره، طراحی و اجرای المان های بتنی خاص با مجموعه ایستابنای راسخ تماس حاصل فرمایند.