فلسفه سازه های ال اس اف :

فلسفه ال اس اف LSF به بیان ماهیت، علل و استدلال ظهور و توسعه تکنولوژی ال اس اف LSF و شایستگی ها و بایستگی های گسترش و استفاده به عنوان یک گزینه ی مطلوب در امر ساخت می پردازد.
تکنولوژی سیستم ساختمانی LSF ز ابتدا با نام سازه های قاب فلزی سرد نورد Frame Steel Formed-Cold Structure پس از کسب جایگاه نزد مهندسان و معماران در دهه ی ۲۰ میلادی در بریتانیا و به ویژه امریکا، رفته رفته مراتب علمی آن مورد بررسی های بیشتر قرار گرفت و این امر منتهی به تشکیل تیم ویژه تحت سرپرستی پروفسور جورج وینتر در دانشگاه های کرونل و واشنگتن از سال ۱۹۳۹ و در نهایت انتشار نخستین نسخه ی استانداردهای طراحی سازه های سرد نورد در سال ۱۹۴۶ گردید .
به مرور زمان با مطرح شدن بحث های مدیریتی در سیستم های صنعتی و رشد دانش مدیریتی در اوایل دهه ی ۵۰ تحت تأثیر عوامل و عواقب جنگ جهانی دوم و رشد ساختارهای سیستماتیک صنعت، تحوالت جدیدی در مهندسی ساختمان به وقوع پیوست که امر ساخت و ساز را به عنوان یک صنعت مطرح می نمود و مبحث صنایع ساختمانی آغاز گردید و از ساختمان به عنوان یک صنعت نام برده شد.
در این فرایند پیش ساخته سازی مهم ترین بحثی بود که جلوه صنعت ساختمان را تحت تأثیر خود قرار داده و مدیریت ساخت و ساز در دو شاخه ی مدیریت تولید و مدیریت پروژه در دو مسیر جداگانه اما در راستای یک هدف مشخص ظهور گردید.
با تثبیت جایگاه مباحث و مدیریت های عمران ساخت و ساز، ساخت مسکن به صورت انبوه و مجتمع های مسکونی و در فرایند آن، پیش ساخته سازی Prefabrication در صنعت ساختمان بخش عمده ای از سرمایه گذای مسکن در کشورهای دارای توسعه ی اقتصادی نظیر امریکا، کانادا، و دولت های اروپای غربی به ویژه بریتانیا، فرانسه، بلژیک، نروژ، سوئیس، سوئد و آلمان غربی از اوایل دهه ی ۶۰ را به خود اختصاص داد.
دیوارهای پیش ساخته ی بتنی جایگاه خاصی در پروژه های ساختمانی یافت و ساختمان های متکی بر این تکنولوژی به سرعت رشد می یافتند.
در این مرحله بود که جایگاه قاب های فلزی سرد نورد نیز به جهت دارا بودن شرایط ایده آل برای پیش ساختگی و مزیت های خاص در این زمینه به عنوان یک گزینه ی ایده آل در جهت پیش ساخته سازی مسکن مطرح گردید .
سرعت چندبرابری نسبت به بتن در قسمت تولید و حمل و نقل چندین برابری و سبکی و راحتی در قسمت ساخت نخستین دالیلی بودند که موجب گردیدند نخستین مجتمع های مسکونی آپارتمانی به سال ۱۹۶۶ در فلوریدای امریکا با این سیستم ساخته شوند.
پس از آن طرح مباحثی نظیر حفاظت از محیط زیست و جنگل ها در امریکا این نوع ساخت و ساز را به عنوان جایگزینی ایده آل در برابر مصالح چوبی قرار داد و مورد توجه معماران قرار گرفت.
و در طول سال های ۶۶ تا ۸۰ مباحث مدیریتی رشد روزافزون یافت و موارد جدیدی نظیر بازیافت، منع تولیدات پسماندهای مخرب، صرفه جویی در انرژی و مباحث پایداری در دانش مدیریت صنایع، مدیریت پروژه و مدیریت تولید در مدیریت ظهور یافتند و و از این گذر به دنیای مهندسی کشیده شدند. این مباحث موجب گردیدند.
تا توجه ویژه ای به قاب های فلزی سرد نورد معطوف شود و در این سال هاست که فیلم های مستند و تبلیغاتی بسیاری در جهت معرفی، رشد و توسعه ی سیستم های ساختمانی قاب های فلزی سرد نورد تولید و روانه بازارها گردیدند.
دهه ی ۷۰ اوج تغییر مهندسی ساخت از مصالح سنتی به مصالح صنعتی و پیش ساخته بود.
ساختمان های بلند مرتبه و مجتمع های مسکونی با دیوارهای بتنی پیش ساخته یا قاب های فلزی سرد نورد ساخته می شدند و در مجلات و روزنامه های خودنمایی می کردند.
با تکامل صنایع تولیدی و ظهور سیستم های نرم افزاری و ترکیب نرم افزارها با ماشین آلات ساخت صنعتی و تکنولوژی CNC از اویل ۹۰ ، سیستم CAM/CAD ظهور یافت و در سال ۹۶ جایگاه عالی و نقش بسیار مهمی در صنایع به عهده گرفت و گسترش ابزارهای نرم افزارهای معماری و مهندسی و ظهور فناوری Information Building BIM Managementو نرم افزارهای مدیریت مالی و اقتصادی افق های جدیدی از ساخت و ساز را پیش روی مهندسان و معماران قرار داد .
بلافاصله متخصصین مدیریت و صنایع ساختمان وارد عمل شده و ماشین آلات خود را به نرم افزارهای CAM/CAD مجهز نمودند و با بهینه سازی و افزایش سرعت و دقت تولید قاب های فلزی سرد نورد از سال ۲۰۰۰ به صورت طراحی و تولید نرم افزاری – ماشینی و عملیات ساختمانی با سرعت و دقت هرچه بیشتر در عرصه ساختمان درخشید و تبلیغات بسیاری بر روی آن انجام گرفت.
ناگهان سرعت ساخت با این سیستم سازه ای رشد چند برابری به خود گرفت و بیش از ۳ هزار واحد در امریکا و ۹ هزار واحد در کانادا و ۳۰۰۰ واحد در استرالیا ظرف دو سال از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ ساخته شد.
با گسترش تکنولوژی قاب های فلزی سبک مؤسسه کانادایی ساختمان های ورق فلزی Steel Sheet Canadian Institute Building و اتحاد قاب بندی فلزی شمال امریکا Alliance Framing Steel American North و مؤسسه ی امریکایی شبکه فلز Network Steel The با برند TSN به همراه دو شرکت بزرگ بیلی Bailey و KML در کانادا و دیتریچ در امریکا و انجمن قاب فلزی سبک افریقاب جنوبی Frame Steel Light African Southern Association Building و انجمن ملی خانه سازی قاب فلزی حوزه ی قاره اوراسیا of Association National Inc Housing Framed- Steel حوزه ی قاب فلزی سرد نورد را از ساختمان های انحصاری فراتر برده و با تمام سیستم های سازه ای دیگر ترکیب نمودند.
که هدف نهایی آن ها نه تنها توسعه ی سیستم ساختمانی سازه ای سرد نورد ال اس اف lsf شده بلکه توسعه معیارها و ارزش های بالاتر مهندسی ساختمان و زلزله و اقتصادی و مدیریتی بود تا به بالاترین ارزش های تعریف شده در حوزه ی صنعت دست یابند .
بنابر این اسم این سیستم ساختمانی را قاب فلزی سبک Framing Steel Lightweight که در کل حکایت از سبکی ساختمان می کرد نه صرفاً سردنورد بوده آن -نهادند و با برند ال اس اف LSF در سطح جهان به تبلیغ و توسعه ی آن کوشیدند.

هم اینک ال اس اف LSF در میان زبان های فنی و در میان برندها اسم ناشناخته ای می باشد و نسبت به فناوری های دیگر با این اسم ناشناخته تر می باشد اما در میان مهندسان ساختمان به ویژه در امریکای شمالی یکی از ایده آل ترین گزینه ها در شرایط مناسب آن به شمار می رود.
اما روند روز افزون معرفی و تبلیغات آن توسط مؤسسات حامی و طلایه داران آن برای دست یابی به اهداف عالی در صنعت ساختمان همچنان با شدت و قوت ادامه دارد و در دانشگاه های بزرگی نظیر کرنل، میزوری، جانزهاپکینز، واشنگتن، ام آی تی و میشیگان در امریکا و دانشگاه اتاوا و ویلی در کانادا به تربیت مهندسین در سطح کارشناسی ارشد و دکترا می پردازند.